Így lehet a végrehajtási eljárást leállítani
A végrehajtási eljárás sokszor hatalmas terhet ró az adósra, és gyakran komoly élethelyzeteket is generál. A jó hír, hogy van lehetőség arra, hogy a végrehajtás leállításra, felfüggesztésre vagy megszüntetésre kerüljön. Ebben a cikkben bemutatjuk, hogyan történhet mindez, és milyen jogi lehetőségei vannak annak, aki a végrehajtással szembeni jogait szeretné érvényesíteni.
1. Végrehajtás felfüggesztés iránti kérelem – Vht. 48. §
A végrehajtási törvény (Vht.) 48. §-ának (3) és (5) bekezdése alapján adós kérheti a végrehajtás felfüggesztését bizonyos méltányolható körülmények fennállása esetén. Az ilyen felfüggesztés maximálisan 6 hónapig tarthat.
A bíróság figyelembe veszi azokat a körülményeket, amelyek nem az adós hibájából erednek, és amelyek súlyosan veszélyeztethetik az adós és családja megélhetését. Ilyenek például:
Az adós által eltartott személyek (pl. kiskorú gyermekek, más eltartásra szoruló családtagok).
Az adós vagy az eltartottak súlyos, tartós betegsége.
Olyan természeti katasztrófa, amely közvetlenül érinti az adóst.
Fontos, hogy a bíróság nem tartja elegendő indoknak a puszta megélhetési nehézségeket.
2. Végrehajtási kifogás
A Vht. 217. § (1) értelmében, ha a végrehajtó tevékenysége nem felel meg a törvényi előírásoknak, vagy ha az adós jogait sérti, akkor végrehajtási kifogással élhetünk a bíróságnál. A kifogás alapján a bíróság elrendelheti a végrehajtás felfüggesztését, akár teljes mértékben, akár csak a kifogás által érintett részre.
Fontos tehát alaposan átnézni a végrehajtói intézkedéseket, hogy időben észrevegyük az esetleges hibákat, amelyek lehetőséget adnak a kifogás benyújtására.
3. Magáncsőd
A magáncsőd (adósságrendezési eljárás) bevezetése esetén a végrehajtás automatikusan felfüggesztésre kerül. Ez egy olyan eljárás, amely lehetőséget ad arra, hogy a súlyos adósságokkal rendelkező személyek rendezzék pénzügyi helyzetüket, miközben a végrehajtásokat felfüggesztik.
Ez az eljárás bonyolult jogi kérdéseket vethet fel, és bár nem kötelező jogi képviselet igénybevétele, a sikeres eljárás érdekében mindenképpen ajánlott szakmai segítséget kérni.
4. Végrehajtás megszüntetése és korlátozása iránti per
A végrehajtás megszüntetése iránti perben az adós kérheti a végrehajtás lezárását. Ha olyan jogi körülmények vannak, mint például a követelés elévülése vagy megszűnése, az adós kérheti a végrehajtás megszüntetését.
Amennyiben a végrehajtás nem szüntethető meg, de a körülmények másként alakultak, a bíróság elrendelheti a végrehajtás korlátozását. Ekkor a végrehajtás csak bizonyos feltételek mellett folytatódik tovább.
5. Igényper
A végrehajtás felfüggeszthető, ha egy harmadik fél igényt tart a lefoglalt vagyontárgyra, például tulajdonjog alapján. Ebben az esetben igénypert kell indítani, és a bíróság dönthet a végrehajtás felfüggesztéséről a vitatott vagyontárgy vonatkozásában.
Miért érdemes tapasztalt ügyvédet keresni?
A végrehajtás felfüggesztése, megszüntetése vagy korlátozása nem egyszerű feladat. Az eljárás jogi szempontból összetett, és számos jogi lehetőség és stratégiát kínál. Érdemes tapasztalt ügyvéd segítségét kérni, aki alaposan ismeri a jogi szabályokat és tapasztalattal rendelkezik a végrehajtási eljárások kezelésében.
Ha Ön is úgy érzi, hogy nem tudja egyedül kezelni a végrehajtási eljárást, ne habozzon, keressen egy tapasztalt ügyvédet, aki segíthet eligazodni ebben a bonyolult jogi környezetben és a legjobb megoldást kínálhatja Önnek.