Mit tehet az örökös, ha ki nem fizetett tartozásokat, nagy összegű adósságot örököl?

Míg korábban a hagyatéki terhek legnagyobb része a temetési és hagyatéki költségekhez kapcsolódott, és csak kisebb hányadát képezték az örökhagyó tartozásai, napjainkra az arány megfordult. Az örökösök egyre gyakrabban szembesülnek azzal, hogy az elhunyt után jelentős összegű ki nem fizetett tartozások, jelzálogjogok, vagy végrehajtási jogok maradtak hátra. Hogyan történik ilyenkor az adósságok rendezése? Mit tehetnek az örökösök?

Tévhit: Az örökösök nem felelnek teljes mértékben az elhunyt adósságaiért!
Sokan azt gondolják, hogy ha örökölnek, akkor az örökség mellett a tartozásokat is teljes egészében át kell vállalniuk. Ez azonban nem így van. Az örökösök csak a hagyaték értékéig felelnek a tartozásokért, tehát ha a hagyaték nem elegendő az adósságok teljes kifizetésére, akkor a saját vagyonukat nem kell felhasználniuk. A legrosszabb esetben nem marad semmi az örökségből, de nem kell saját pénzüket hozzátenniük.

Hogyan zajlik az adósságok rendezése?
Az örökösök a hagyatékot örökölt értékeik arányában felelnek a tartozásokért. Amennyiben több örökös van, a hagyatéki tartozások rendezését az örökösök közösen vállalják, és a tartozások teljesítése az örökség arányában történik. Az örökhagyó tartozásai nemcsak pénzbeni követeléseket jelenthetnek, hanem például elmaradt ingatlan-nyilvántartási bejegyzéseket is.

Hagyatéki hitelezői igények
A hagyatéki hitelező az a személy, aki az örökhagyó tartozásainak megfizetését a hagyatéki eljárás során szabályszerűen előterjeszti. A hagyatéki eljárásban az örökösöknek lehetőségük van nyilatkozni a hagyatéki hitelezőknek, és az igények rendezésére is figyelmet kell fordítani.

Mennyi idő alatt évülnek el a tartozások?
A hagyatéki tartozások alapvetően öt év után évülnek el. Ha egy örökös még az elévülési időn belül szeretné rendezni a tartozásokat, felelősen kell gazdálkodnia az örökséggel, hogy ne kelljen saját pénzéből kifizetnie a tartozásokat.

A hagyatéki tartozások kielégítési sorrendje
A tartozások kielégítési sorrendjét mindig az előrébb álló csoportok határozzák meg. Például a temetési költségeket elsőként kell kifizetni, majd az adósságokat arányosan, ha az örökség elegendő rá.

Mi történik, ha az örökös visszautasítja az örökséget?
Ha az örökös visszautasítja az örökséget, akkor nem örököl semmit, és a hagyaték a törvényes örökösére, vagyis az örökös gyermekére száll. Ha a gyermek kiskorú, a gyámhivatalnak jóvá kell hagynia az örökség visszautasítását, ami bonyolíthatja a helyzetet. Ilyen esetben célszerű már a hagyatéki eljárásban egyezséget kötni a hitelezőkkel, hogy elkerüljék a későbbi vitákat.

Forduljon ügyvédhez!
A hagyatéki eljárás bonyolult jogi folyamat, és sok esetben érdemes szakértő ügyvéd segítségét kérni. Ha örökölt tartozásai vannak, vagy nem biztos abban, hogy miként kell kezelnie a hagyatéki ügyeket, ne habozzon szakemberhez fordulni, aki segíthet a legjobb döntés meghozatalában és a megfelelő jogi lépések megtételében.

forrás: https://index.hu/belfold/2025/03/22/orokles-hagyatek-adossag-tartozas-kozjegyzo-sereg-andras/