Van kiút, ha elévült követelést próbálnak behajtani rajtunk?
Sok ember szembesülhet azzal a kellemetlen helyzettel, hogy évekkel ezelőtti tartozásokat próbálnak behajtani rajta. Az ilyen követelések nemcsak meglepőek, hanem jogilag is problémásak lehetnek, különösen akkor, ha már elévültek. De mit jelent pontosan az elévülés, és hogyan védekezhetünk az ilyen követelésekkel szemben?
Mi az elévülés?
Az elévülés azt jelenti, hogy egy követelés jogi úton már nem érvényesíthető, ha az elévülési idő eltelt. Magyarországon az elévülési idő általában 5 év, de bizonyos esetekben ettől eltérhet (pl. közüzemi tartozások esetén rövidebb lehet az időszak). Az elévülési idő az utolsó jogcselekmény időpontjától kezdődik, például amikor a tartozást utoljára elismertük vagy részletfizetést teljesítettünk.
Mit jelent az elévült követelés behajtása?
Az elévülés nem azt jelenti, hogy a tartozás megszűnik, hanem azt, hogy a követelés már nem érvényesíthető bírósági úton. Ennek ellenére előfordulhat, hogy a hitelező vagy egy behajtócég továbbra is megpróbálja behajtani az összeget, akár fenyegetésekkel, akár perrel. Ezért fontos tisztában lenni azzal, hogy milyen jogaink vannak.
Hogyan védekezhetünk az elévült követelésekkel szemben?
1. Ne ismerjük el a tartozást!
Ha elismerjük az elévült tartozást, az elévülési idő újraindulhat, és a követelés jogilag ismét érvényesíthetővé válhat. Ezért minden esetben érdemes óvatosnak lenni, és előbb tájékozódni.
2. Kérjük a tartozás részleteit írásban!
Ha egy behajtócég megkeres minket, kérjük tőlük írásban a követelés alapját, az utolsó jogcselekmény időpontját és az elévülési időre vonatkozó részleteket.
3. Hivatkozzunk az elévülésre!
Az elévülés nem automatikus, arra az adósnak kell hivatkoznia, például egy peres eljárás során. Ha nem hivatkozunk rá, a bíróság figyelmen kívül hagyhatja az elévülést.
4. Ne hagyjuk magunkat megfélemlíteni!
Sok behajtócég fenyegető levelekkel próbálja rábírni az adóst a fizetésre. Ezek azonban gyakran nem jelentenek valós jogi fenyegetést. Érdemes minden levelet alaposan átnézni, és szükség esetén jogi tanácsot kérni.
Mikor forduljunk ügyvédhez?
• Ha peres eljárást indítanak ellenünk egy elévült követelés miatt.
• Ha nem vagyunk biztosak abban, hogy a követelés valóban elévült-e.
• Ha egy behajtócég etikátlan vagy törvénytelen módszerekkel próbál ránk nyomást gyakorolni.
• Ha szeretnénk biztosak lenni abban, hogy jogainkat teljes mértékben érvényesítjük.
Ne hagyja magát, kérjen jogi segítséget!
Az elévült követelések ügyintézése bonyolult és stresszes lehet, de jogi védelem alatt áll. Egy tapasztalt ügyvéd segíthet abban, hogy megvédje jogait, és elkerülje a felesleges kiadásokat. Ha ilyen helyzetbe került, ne habozzon, keressen ügyvédet, aki szakértelmével segíthet a legjobb megoldást megtalálni!
Forrás: https://www.origo.hu/gazdasag/2023/02/mi-a-kiut-ha-elevult-kovetelest-fizettetnenek-meg-velunk