A végrehajtás szünetelése: Mi történik, ha megáll a végrehajtási eljárás?
A végrehajtás egy jogi eljárás, amelynek célja a kötelezett (adós) tartozásának behajtása. Azonban előfordulhat, hogy a végrehajtási eljárás szünetel, azaz ideiglenesen felfüggesztésre kerül. Ennek több jogszabályi alapja is létezik, amelyek meghatározzák, hogy mikor és milyen feltételekkel lehet elrendelni a végrehajtás szünetelését. A 1994. évi LIII. törvény (Vht.) 52. §-a és annak módosításai egyértelműen szabályozzák a végrehajtás szüneteltetésének okait és következményeit.
Mikor szünetelhet a végrehajtás?
A végrehajtás szünetelhet, ha az alábbi körülmények valamelyike fennáll:
Személyazonosság megállapíthatatlansága: Ha az adós személyazonossága nem állapítható meg a szükséges adatok hiányában.
Elhunyt adós vagy megszűnt jogi személy: Ha az adós elhunyt, vagy a jogi személy adós megszűnt, és a jogutód vagy az ellenérdekű fél nem kérte a jogutódlás megállapítását.
A végrehajtást kérő nem működik közre: Ha a végrehajtást kérő nem teljesítette a szükséges közreműködési kötelezettségét az eljárás során.
Lefoglalható vagyon hiánya: Ha az adósnak nincs lefoglalható vagyontárgya, vagy a lefoglalt vagyontárgy értékesítése sikertelen volt.
Nem előlegezett végrehajtási költség: Ha a végrehajtást kérő nem előlegezte a végrehajtási költséget, pedig köteles lett volna rá.
Halasztás vagy részletfizetés engedélyezése: Ha az adós halasztást kapott, vagy részletekben történő teljesítést engedélyeztek számára a végrehajtó által.
Külön törvény rendelkezik így: Bizonyos esetekben törvény másképp rendelkezhet a végrehajtás szüneteléséről.
Részletfizetés és a végrehajtás szünetelése
Amennyiben a végrehajtás alá vonható vagyonnal rendelkező adós nem képes egyszerre megfizetni teljes tartozását, a végrehajtó részletfizetési lehetőséget kínálhat számára. A részletfizetés engedélyezése szüneteltetheti a végrehajtást, amennyiben a követelés nem haladja meg a meghatározott összeget (pl. 2 millió forint), és ha a végrehajtó megerősíti, hogy az adós vagyonosodásához nem szükséges árverezni a lakóingatlanát.
A végrehajtás folytatásának feltételei
A végrehajtás akkor folytatható, ha az ok, ami miatt szüneteltették, megszűnt. Ilyen esetek lehetnek például:
A személyazonosság megállapítása, ha a szükséges adatok rendelkezésre állnak.
A végrehajtást kérő közreműködési kötelezettségének teljesítése.
Az adósnak újabb lefoglalható vagyontárgya kerül elő.
Az adós végre előlegezi a végrehajtási költségeket.
Ha a végrehajtás szünetelése miatt az adós nem teljesíti a részleteket, vagy más körülmények változnak, akkor a végrehajtás folytatásához elegendő, ha a végrehajtást kérő nyújt be új kérelmet.
Hogyan folytathatja a végrehajtást a végrehajtó?
A végrehajtó a végrehajtás folytatásáról jegyzőkönyvet készít, amelyet mindkét félnek kézbesítenek. A végrehajtás akkor folytatható, ha a szükséges feltételek teljesülnek: például ha a végrehajtást kérő előlegezte a költséget, vagy ha a részletfizetést nem teljesítették időben. Ha a végrehajtást kérő egyetért a részletfizetésről szóló jegyzőkönyvvel, az eljárás folytatódhat.
Miért fontos ügyvédi segítséget kérni?
A végrehajtási eljárások rendkívül bonyolultak és sokszor hosszú időt vehetnek igénybe. Ha végrehajtás szünetelésére kerül sor, fontos, hogy jogi szakértő segítségét kérje, hogy megértse jogaikat, kötelezettségeiket, és hogyan befolyásolhatják az eljárást.
Ne hagyja, hogy a jogi eljárások elhúzódjanak vagy a végrehajtás folytatása kellemetlenségeket okozzon! Forduljon ügyvédhez, hogy biztos kezekben tudhassa ügyét és a legjobb megoldást választhassa.
Vegye igénybe ügyvédi segítségét, hogy a végrehajtás szünetelésével kapcsolatos jogait maximálisan érvényesíthesse!